DD44M2S0T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M2S0T0 is not available
DD44M2S0T0
DigiKey Part Number
4306-DD44M2S0T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M2S0T0
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C