DD44M20HE3Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M20HE3Z is not available
DD44M20HE3Z
DigiKey Part Number
4306-DD44M20HE3Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M20HE3Z
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C