Image for GCB3108F16A11SNB is not available
GCB3108F16A11SNB
DigiKey Part Number
623-GCB3108F16A11SNB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCB3108F16A11SNB
Description
PLUG CRIMP 4 CONTACTS
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Shell Finish
Nickel
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
41A
Shell Size - Insert
16-A11
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Cable Opening
0.433" (11.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C