Image for GCB3106F32A55PNB is not available
GCB3106F32A55PNB
DigiKey Part Number
623-GCB3106F32A55PNB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCB3106F32A55PNB
Description
PLUG, CRIMP, 55 CONTACTS
Detailed Description
55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Color
Olive Drab
Features
Coupling Nut
Number of Positions
55
Shielding
Shell Size - Insert
32-A55
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
1.280" (32.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C