Image for 62IN16F2016P is not available
62IN16F2016P
DigiKey Part Number
623-62IN16F2016P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
62IN16F2016P
Description
MINI CONNECTOR;CIRCULAR BAYONET-
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions
16
Shielding
Shell Size - Insert
20-16
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
1000VAC
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C