Image for SCM113000 is not available
SCM113000
DigiKey Part Number
SCM113000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCM113000
Description
TERM BLOCK 11POS 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
12-28 AWG
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Packaging
Tray
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Black
Number of Levels
1
Operating Temperature
125°C
Positions Per Level
11
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Angled
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
20 A
Base Product Number
Voltage
300 V