Image for SCM023000L is not available
SCM023000L
DigiKey Part Number
SCM023000L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCM023000L
Description
TERM BLOCK 2POS 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
12-28 AWG
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Packaging
Tray
Features
Interlocking (Side), Lever Actuated
Part Status
Active
Color
Black
Number of Levels
1
Operating Temperature
125°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Angled
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
20 A
Base Product Number
Voltage
300 V