ESLM11200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 206
Datasheet
Image for ESLM11200 is not available
ESLM11200
DigiKey Part Number
ESLM11200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESLM11200
Description
TERM BLK 11P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Tray
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
11
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
13.5 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V