DU-20PMMP-SC7001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 0
Datasheet
20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
DU-20PMMP-SC7001
DigiKey Part Number
1754-DU-20PMMP-SC7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DU-20PMMP-SC7001
Description
CERES, LARGE SIZE, 2A, 20 PINS,
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
20
Shielding
Shell Size - Insert
D
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
250V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C