DD-12BMFA-QL8LP0
DigiKey Part Number
1754-DD-12BMFA-QL8LP0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD-12BMFA-QL8LP0
Description
X-LOK, LARGE SIZE, 5A, 12 PINS,
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (Data) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12 (Data)
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
D
Voltage Rating
300VAC/DC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.472" ~ 0.551" (12.00mm ~ 14.00mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C