ADD-18RMMS-LC7001
DigiKey Part Number
ADD-18RMMS-LC7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADD-18RMMS-LC7001
Description
LARGE STAMPING PIN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Mfr
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
18
Shielding
Shell Size - Insert
D
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
250VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C