ADD-18BFMC-SL7SP0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 0
Datasheet
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
ADD-18BFMC-SL7SP0
DigiKey Part Number
1754-ADD-18BFMC-SL7SP0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADD-18BFMC-SL7SP0
Description
F, M, CRIMP, SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
D
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.315" ~ 0.394" (8.00mm ~ 10.00mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C