Image for 6STD50SAM99B20X is not available
6STD50SAM99B20X
DigiKey Part Number
626-6STD50SAM99B20X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6STD50SAM99B20X
Description
50P F SC WATER RES M3 INSERT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Tin
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP20
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Features
Dust Cap
Number of Rows
3
Voltage Rating
125V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Board Side
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C