Image for 6HDD44SAY99R20X is not available
6HDD44SAY99R20X
DigiKey Part Number
6HDD44SAY99R20X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6HDD44SAY99R20X
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Finish Thickness
Flash
Mfr
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Box
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.220" (5.60mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
60V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C