Image for 6HDD15PAM99B30X is not available
6HDD15PAM99B30X
DigiKey Part Number
6HDD15PAM99B30X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6HDD15PAM99B30X
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Finish
Gold
Mfr
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Box
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
60V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C