YK5061933000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for YK5061933000G is not available
YK5061933000G
DigiKey Part Number
YK5061933000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK5061933000G
Description
CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.374"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Category
Top Termination
Screws with Captive Plate
Manufacturer
Amphenol Anytek
Bottom Termination
Solder Turret
Series
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Packaging
Bulk
Features
Flange
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
19
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
19
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.374" (9.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Thermoplastic
Current Rating (Amps)
20A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V