Image for VM1855020000G is not available
VM1855020000G
DigiKey Part Number
VM1855020000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM1855020000G
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
18
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
18
Screw Size
M2.5
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
8-9mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw - Pressure Clip
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Current - UL
20 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V