Image for TS13A18C0000G is not available
TS13A18C0000G
DigiKey Part Number
TS13A18C0000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS13A18C0000G
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-2.5mm²
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Number of Positions
13
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
13
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
1.024" (26.01mm)
Current - UL
15 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V