Image for OQ2012010300G is not available
OQ2012010300G
DigiKey Part Number
OQ2012010300G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OQ2012010300G
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Locking Ramp
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
20
Contact Material
Copper
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.283" (7.19mm)