Image for OP0242000000G is not available
OP0242000000G
DigiKey Part Number
OP0242000000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OP0242000000G
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
2
Contact Material
Brass
Positions Per Level
2
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.150" (3.81mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)