Image for NB1770850000G is not available
NB1770850000G
DigiKey Part Number
NB1770850000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NB1770850000G
Description
TERM BLOCK PLUG 17POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.197" (5.00mm) 180° Panel Mount, Snap-In
Category
Current - UL
8 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Plug, Male Pins
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
17
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
17
Wire Strip Length
8-9mm
Number of Levels
1
Contact Material
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Thermoplastic
Plug Wire Entry
180°
Insulation Height
0.563" (14.30mm)