Image for HM0280810000G is not available
HM0280810000G
DigiKey Part Number
HM0280810000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM0280810000G
Description
TERM BLK 2POS TOP ENTRY 10MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole, Press-Fit
Category
Wire Gauge
12-28 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Mounting Type
Through Hole, Press-Fit
Series
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Gray
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
2
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.394" (10.00mm)
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
8 A
Base Product Number
Voltage
250 V