EB0621530000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 75
Image for EB0621530000G is not available
EB0621530000G
DigiKey Part Number
EB0621530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EB0621530000G
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
2
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
20 A
Torque - Screw
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Voltage
300 V