NPI-19J-100AV
DigiKey Part Number
NPI-19J-100AV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPI-19J-100AV
Description
SENSOR 100PSIA 1/8"NPT 0.1V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0 mV ~ 100 mV Cylinder
Category
Accuracy
±0.25%
Manufacturer
Amphenol Advanced Sensors (NovaSensor)
Voltage - Supply
10V
Series
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Packaging
Bulk
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
Temperature Compensated
Applications
Board Mount
Termination Style
Flex Cable
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
200PSI (1378.95kPa)
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Wheatstone Bridge
Package / Case
Cylinder
Output
0 mV ~ 100 mV