SWT-1.81-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amgis, LLC
In Stock: 0
Datasheet
18 µH Unshielded Toroidal Inductor 1.81 A 60mOhm Radial, Horizontal (Open)
SWT-1.81-18
DigiKey Part Number
TE2101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWT-1.81-18
Description
FIXED IND 18UH 1.81A 60 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.307" (7.80mm)