PS-C12012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 108
Datasheet
Image for PS-C12012 is not available
PS-C12012
DigiKey Part Number
PS-C12012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS-C12012
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Altech Corporation
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 1.57" W x 4.93" H (113.5mm x 40.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
124V
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
508; 60950-1
Voltage - Output 1
12V