Image for HE42ST/10 is not available
HE42ST/10
DigiKey Part Number
HE42ST/10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE42ST/10
Description
EUROSTRIPPLUG 10P 10MMPS FLAT BA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Circuit 0.394" (10.00mm) Eurostyle Terminal Strip Connector Screws
Category
Voltage Rating
300V
Manufacturer
Altech Corporation
Wire Gauge
10-24 AWG
Series
Top Termination
Screws
Packaging
Bulk
Bottom Termination
Closed
Part Status
Active
Barrier Type
Enclosed
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Color
White
Number of Circuits
10
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Wire Entries
10
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.394" (10.00mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
1
Base Product Number
Current Rating (Amps)
20A