Image for CMDB10/10 is not available
CMDB10/10
DigiKey Part Number
CMDB10/10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMDB10/10
Description
DISTRIBUTION BLOCK 10MM 20 OUT 6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Pole Power Distribution Block 65 A 600 V
Category
Load Side Connections Per Pole
2
Manufacturer
Altech Corporation
Line Side Connection Type
Screw Connection
Series
Load Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Bulk
Line Side Wire/Stud Size
6-22 AWG
Part Status
Active
Load Side Wire/Stud Size
6-22 AWG
Type
Power Distribution Block
Voltage - Rated
600 V
Number of Poles
10
Current Rating (Amps)
65 A