Image for AIS30F10UN024-2M is not available
AIS30F10UN024-2M
DigiKey Part Number
AIS30F10UN024-2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIS30F10UN024-2M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13 Cylinder, Threaded - M30
Category
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Manufacturer
Altech Corporation
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
Sensing Distance
0.394" (10mm)
Indicator
LED
Response Frequency
300Hz