Image for 2PLB3LB-012/024VDC is not available
2PLB3LB-012/024VDC
DigiKey Part Number
2PLB3LB-012/024VDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2PLB3LB-012/024VDC
Description
LED PNL IND GREEN 28MM SRW TER
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green 12V, 24V 20mA Screw Terminal
Category
Current
20mA
Manufacturer
Altech Corporation
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.87" (22.00mm)
Part Status
Active
Lens Size
28.00mm Dia
Type
LED
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Green
Termination Style
Screw Terminal
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP65, NEMA 4X, 12
Voltage
12V, 24V