Image for 25NZ02SC is not available
25NZ02SC
DigiKey Part Number
25NZ02SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25NZ02SC
Description
FUSE CARTRIDGE 25A 440VAC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25A 440 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Current Rating (Amps)
25A
Manufacturer
Altech Corporation
Voltage Rating - AC
440 VAC
Series
Class
D
Packaging
Bulk
Approval Agency
VDE
Part Status
Active
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.602" Dia x 1.417" L (15.30mm x 36.00mm)