Image for 20NH00AM-6 is not available
20NH00AM-6
DigiKey Part Number
20NH00AM-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20NH00AM-6
Description
FUSE SQUARE 20A 660VAC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 660 VAC Fuse Square Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
660 VAC
Manufacturer
Altech Corporation
Response Time
Fast Blow
Series
Class
NH
Packaging
Bulk
Approval Agency
VDE
Part Status
Active
Package / Case
Rectangular, Blade
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
2.047" L x 1.673" W x 1.102" H (52.00mm x 42.50mm x 28.00mm)
Fuse Type
Square
Base Product Number
Current Rating (Amps)
20A