Image for 20C14X51AM is not available
20C14X51AM
DigiKey Part Number
20C14X51AM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20C14X51AM
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 690VAC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 690 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
690 VAC
Manufacturer
Altech Corporation
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Class
C
Part Status
Active
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.551" Dia x 2.008" L (14.00mm x 51.00mm)
Fuse Type
Cartridge
Base Product Number
Current Rating (Amps)
20A