Image for 100NH0GL is not available
100NH0GL
DigiKey Part Number
100NH0GL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100NH0GL
Description
FUSE SQUARE 100A 500VAC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 500 VAC Fuse Square Requires Holder
Category
Current Rating (Amps)
100A
Manufacturer
Altech Corporation
Voltage Rating - AC
500 VAC
Packaging
Bulk
Class
NH
Package / Case
Rectangular, Blade
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
2.559" L x 1.654" W x 1.142" H (65.00mm x 42.00mm x 29.00mm)