AOK40N30L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 149
Datasheet
In Stock: 72
IXYS
In Stock: 301
STMicroelectronics
In Stock: 960
N-Channel 300 V 40A (Tc) 357W (Tc) Through Hole TO-247
AOK40N30L
DigiKey Part Number
785-1447-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK40N30L
Description
MOSFET N-CH 300V 40A TO247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3270 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
85mOhm @ 20A, 10V