Image for CTD431-50AC is not available
CTD431-50AC
DigiKey Part Number
620-CTD431-50AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD431-50AC
Description
EVAL BOARD FOR CT431
Detailed Description
CT431 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
20mV/A
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Utilized IC / Part
CT431
Sensing Range
±50A