Image for CTD428-50DC is not available
CTD428-50DC
DigiKey Part Number
620-CTD428-50DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD428-50DC
Description
EVAL BOARD FOR CT428
Detailed Description
CT428 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
80mV/A
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Utilized IC / Part
CT428
Sensing Range
50A