Image for CTD425-50DC is not available
CTD425-50DC
DigiKey Part Number
620-CTD425-50DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD425-50DC
Description
EVAL BOARD FOR CT425
Detailed Description
CT425 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Sensitivity
80mV/A
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Utilized IC / Part
CT425
Sensing Range
50A