Image for CTD415-30AC is not available
CTD415-30AC
DigiKey Part Number
620-CTD415-30AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTD415-30AC
Description
EVAL BOARD FOR CT415
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CT415 XtremeSense™ Crocus Technology Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Sensitivity
66.7mV/A
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Embedded
No
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
CT415
Sensing Range
±30A