CT432-HSWF65DR
DigiKey Part Number
620-CT432-HSWF65DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-CT432-HSWF65DRCT-ND - Cut Tape (CT)
620-CT432-HSWF65DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT432-HSWF65DR
Description
CURRENT SENSOR MR 65A 16-SOIC
Detailed Description
Current Sensor 65A 1 Channel Magnetoresistive Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.2%
Mfr
Accuracy
±0.7%
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
9mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
61.5mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 1MHz