CT432-HSWF30DR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Allegro MicroSystems
In Stock: 851
Datasheet
Current Sensor 30A 1 Channel Magnetoresistive Unidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
CT432-HSWF30DR
DigiKey Part Number
620-CT432-HSWF30DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-CT432-HSWF30DRCT-ND - Cut Tape (CT)
620-CT432-HSWF30DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT432-HSWF30DR
Description
CURRENT SENSOR MR 30A 16-SOIC
Detailed Description
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.7%
Series
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
9mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
133.3mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 1MHz