ASEK781KLR-150B-T-DK
DigiKey Part Number
620-1960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK781KLR-150B-T-DK
Description
EVAL BOARD FOR ACS781KLR-150B
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS781xLR - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
8.8mV/A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Bulk
Embedded
No
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Sensor Type
Current Sensor
Utilized IC / Part
ACS781xLR
Sensing Range
±150A