Image for ASEK37002LMC-050B5 is not available
ASEK37002LMC-050B5
DigiKey Part Number
620-ASEK37002LMC-050B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK37002LMC-050B5
Description
CURRENT AND ISOLATOR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS37002 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Interface
Analog
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Sensitivity
30mV/A, 40mV/A, 50mV/A, 60mV/A
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Embedded
No
Sensor Type
Current Sensor
Contents
Board(s)
Sensing Range
±33.3A, ±40A, ±50A, ±66.7A