ACS770KCB-150B-PSS-T
DigiKey Part Number
620-ACS770KCB-150B-PSS-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS770KCB-150B-PSS-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 150A 5-CB
Detailed Description
Current Sensor ±150A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±1%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
Response Time
4.6µs
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
For Measuring
AC/DC
Grade
Automotive
Sensor Type
Qualification
AEC-Q100
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Sensitivity
13.3mV/A
Supplier Device Package
5-CB Module
Frequency
DC ~ 120kHz