ACS758KCB-150B-PSS-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 620-1324-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS758KCB-150B-PSS-T |
Description | CURRENT SENSOR HE/OL 150A 5-CB |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Straight Leads, PSS |
Datasheet | Datasheet |
Category | Accuracy ±1.6% |
Mfr | Voltage - Supply 3V ~ 5.5V |
Packaging Tube | Response Time 4µs |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 13.5mA |
For Measuring AC/DC | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Sensor Type | Grade Automotive |
Current - Sensing | Qualification AEC-Q100 |
Number of Channels 1 | Polarization Bidirectional |
Output Ratiometric, Voltage | Mounting Type |
Sensitivity 13.3mV/A | Package / Case 5-CB Straight Leads, PSS |
Frequency DC ~ 120kHz | Supplier Device Package 5-CB Module |
Linearity ±1% | Base Product Number |