ACS754SCB-130-PSF
DigiKey Part Number
ACS754SCB-130-PSF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS754SCB-130-PSF
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 130A 5-CB
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 130A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PSF
Category
Linearity
±0.8%
Mfr
Accuracy
±1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
5V
Part Status
Obsolete
Response Time
11µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
10mA
Sensor Type
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CB Formed Leads, PSF
Sensitivity
15mV/A
Supplier Device Package
5-CB Module
Frequency
DC ~ 35kHz