ACS752SCA-050
DigiKey Part Number
ACS752SCA-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS752SCA-050
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 5-CA
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±4%
Mfr
Accuracy
±1%
Packaging
Tube
Voltage - Supply
5V
Part Status
Obsolete
Response Time
8µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
10mA
Sensor Type
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
5-CA Formed Leads, PFF
Sensitivity
40mV/A
Supplier Device Package
5-CA Module
Frequency
DC ~ 50kHz