ACS730LLCTR-50AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS730LLCTR-50AB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS730LLCTR-50AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Frequency
DC ~ 1MHz
Mfr
Linearity
±0.75%
Series
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
100mV/A