ACS730KLCTR-80AU-S
DigiKey Part Number
620-ACS730KLCTR-80AU-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS730KLCTR-80AU-S
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 80A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 80A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.3%
Mfr
Accuracy
±5%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Output
Analog Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
50mV/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 1MHz