ACS730KLCTR-30AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS730KLCTR-30AB-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS730KLCTR-30AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 30A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±5%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
700ns
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Analog Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
66mV/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 1MHz